Abi
EsilehtKõik lauamängudDanse Macabre  
Ostukorv on tühi
 

Vaata pilti suuremana

Danse Macabre


9-99
2
ca 30 min
11 x 19 x 3 cm

Vana hind: 12.90
Meie hind: 9.90
Te säästate: 3.00 (23%)
 
Kirjeldus
Pildid
Saada sõbrale

 

Danse Macabre lauamängus osaleb kaks mängijat, kellest üks kehastab Jumalat ja teine Kuradit. Rollid määratakse mündiviskega. Mõlema eesmärk on saada endale nii palju Tantsijate hingi kui võimalik. Mida tähtsam tegelane, seda rohkem tema hinge eest punkte saab.

Hingede võitmiseks asetavad Jumal ja Kurat kordamööda panuseid, piiluvad üksteise panuseid või Salatantsijate kaarte ning üritavad üksteisele kõikvõimalikul viisil vingerpussi mängida.

Mängu lõpul vaadatakse Tantsijate hinged üle, loetakse punktid kokku ja kuulutatakse võitjaks mängija, kes suutis rohkem punkte korjata. Danse Macabre üle võidutseb kord Jumal, kord Kurat!

 

Danse Macabre (Surmatants)

Lübecki meistri Bernt Notke töökoda
15. sajandi lõpp 
160 x 750 cm 
Õli ja tempera lõuendil 

Surmatantsu-teema oli keskaja kunstis ja kirjanduses väga populaarne. Selle üheks põhjuseks oli 14. sajandi keskel kogu Euroopat laastanud katkulaine, mida tuntakse Musta Surma nime all. Pildid, kus luukerena kujutatud Surm tantsib vaheldumisi eri seisusest inimestega, pidid vaatajaile meenutama kõige maise kaduvust ja kutsuma mõtlema surmale – memento mori! Surelikud on piltidel reastatud seisuse järgi, alustades keskaja maailma vägevaimatega – paavsti ja keisriga – ning lõpetades talupoja või hällilapsega. Pildid näitlikustasid, et surma ees on kõik inimesed võrdsed: ei loe seisus, jõukus, elukutse ega vanus.

Tallinna Niguliste muuseumis asuv “Danse Macabre” on tuntud üle kogu maailma. Selle autoriks on kuulus Lübecki meister Bernt Notke (u 1430/40 – 1509). Kahjuks on pildist säilinud ainult algustükk 13 figuuriga. On teadmata, mitu figuuri pildil algselt oli, kui pikk see oli ning kes selle tellis. Arvatakse, et selle annetas kas mõni jõukas eraisik (eelkõige kaupmees), gild või vennaskond. Esimene kirjalik teade “Danse Macabre” Niguliste kirikus pärineb alles 1603. aastast. 17. sajandil asus see Antoniuse kabelis (keskajal tuntud kui Matteuse kabel) ning on tõenäoline, et maal muretseti juba algselt selle kabeli jaoks. Matteuse kabelit ehitati aastatel 1486–93 laiemaks ning võib oletada, et “Surmatants” telliti Lübeckist pärast ümberehitustööde lõppu. Pildi dateerimist 15. sajandi lõppu toetab ka tegelaste riietus ning maali allosas leiduvate värsside keeleline analüüs. Esimene figuur maalil on jutlustaja, järgnevad Surm torupilliga, Surm sargaga, paavst, Surm, keiser, Surm, keisrinna, Surm, kardinal, Surm, kuningas ja Surm. Pildi lõpus võib näha järgmise tegelase – piiskopi – rüü fragmenti. Tekstilindil on värsivormis edastatud Surma ja surelike vaheline dialoog.

Bernt Notke “Danse Macabre” on rahvusvaheliselt kõige tuntum keskajast pärinev kunstiteos Eestis, mida igal aastal tulevad vaatama tuhanded inimesed. Maal on erakordselt kõrge kunstilise tasemega – eriti sugestiivselt mõjuvad paavsti ja keisri nägu. Teose teeb unikaalseks ka fakt, et tegemist on kogu maailmas ainsa säilinud lõuendile maalitud keskaegse surmatantsuga.

Eesti Kunstimuuseum Niguliste muuseum Niguliste 3, Tallinn www.ekm.ee

Mängukarp sisaldab
 • Mänguplats,
 • Salatantsijad (6 kaarti),
 • Jumala kaardipakk 
  (16 kaarti),
 • Kuradi kaardipakk 
  (16 kaarti),
 • Õnnemünt,
 • mängureeglid 
  (est, ger, eng, rus).

 

 

  
*
  
  
*

Palun sisestage järgmised tähemärgid...

  Uuenda

Tähemärgid: 

Laadin...